TOVAR V AKCII

naša cena 9,99 EUR
skladom

KONTAKTY

G-TRADE s. r. o.
tel: 0908749110
info@suseneplody.sk

NAJPREDÁVANEJŠÍ

naša cena 2,30 EUR
skladom
naša cena 7,90 EUR
skladom


Chia - šalvia hispánska


chia - šalvia hispánskaChia semienka sú šedej alebo čiernej farby, ich veľkosť je asi 1 mm. Získavajú sa z rastliny šalvie hispánskej, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Chia patria medzi najzdravšie potraviny našej planéty, obsahujú množstvo živín a majú málo kalórií. V minulosti boli dôležitou súčasťou stravy Aztékov a Mayanov, ktorí ich
považovali za výborný zdroj neustálej energie. V preklade chia znamená staroveké mayské slovo “sila”.

Chia patria v súčasnosti medzi superpotraviny, sú veľmi populárne, zdravé a konzumujú sa po celom svete.

Semienka sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi. Tie poškodzujú bunky a spôsobujú starnutie alebo ochorenia, ako je rakovina. Vysoký obsah antioxidantov tiež vedie k tomu, že majú dlhú skladovateľnosť. Vydržía takmer dva roky bez mrazenia.

Dve polievkové lyžice chia semienok obsahujú asi 18% dennej odporúčanej dávky vápnika. Približne 30% dennej odporúčanej dávky fosforu, mangánu, vlákniny a horčíka. Taktiež obsahujú bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, zinok a vitamíny radu B. Ich zloženie umožňuje správnu funkciu čriev, znižovanie vysokej hladiny cholesterolu, zlepšenie výkonu a znižovanie zápalov.

V kombinácii s tekutinami vytvoria chia semienka gélovitú hmotu. Vďaka tomu udržujú dlhší pocit sýtosti. Neobsahujú lepok, a preto majú bohaté využitie aj pri bezlepkovej diéte.

Chia regulujú cukor v krvi a ich užívaním je možné znižovať vysoké hladiny inzulínu v krvi, taktiež riedia krv. Preto ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by mali ich konzumáciu prediskutovať so svojím lekárom.

Chia semienka znižujú tlak. Ako potravinový zdroj tuku môžu znížiť hladinu cholesterolu a zvyšovat HDL, alebo "dobrý" cholesterol, prispievajú tak k znižovaniu obezity.

Denná odporúčaná dávka je 15 g, cca jedna polievková lyžica.

 

NDIyNjE2MD